Pár gondolat a gyermekek önvédelméről...

2022.08.18

- Néha piszkálnak a suliban... - mondta a gyermek.
- Ne hagyd, állj ki magadért, bátran! Oké? - bátorította a jóakaró felnőtt.
- Oké... - felelte félénken a gyermek.

Pedig valójában kérdések és bizonytalanságok sorakoznak a fejében...
Hogyan álljak ki magamért?
Mit mondjak? Mit csinálják?
Egyáltalán mit jelent, hogy 'álljak ki magamért'?

Ahogy felnőtt önvédelmi képzéseinken, úgy itt is fontos, hogy a résztvevők életszerű helyzeteket imitálva GYAKOROLJÁK, hogy személyes határaikat joguk van megvédeni: lehet NEMet mondani, el lehet hagyni a kényelmetlen helyzeteket, elutasíthatjuk a hozzánk közeledőket.

Sok embernek ez talán természetes, de látunk olyan gyerekeket és felnőtteket, akik nehezen mondanak nemet, akik tétlenül tűrik a piszkálást, a bántalmazást, mert nem kaptak útmutatást, vagy "engedélyt" arra, hogy megvédjék magukat. Hiszen az egyik leghangosabb elvárás a csoporthoz való igazodás és megfelelés. Ami egy bizonyos mértékig természetesen szükséges is, de tudniuk kell, hogy vannak határok, ahol az alkalmazkodás már veszélyes lehet.

Tudniuk és tanulniuk kell, hogy nemcsak megvédhetik magukat, de vannak erre tanulható, és szükség szerint gyakorolható eszközök. Hisz amit soha nem gyakorlunk, az kis eséllyel működik. És nem kell semmi rendkívülire gondolni:

  • távolságtartás
  • határozott kommunikáció
  • saját igények kifejezése
  • elutasítás

Ilyen egyszerű lenne? Nem. Komplex témák (és az emberek közti interakciók, így az önvédelmi helyzetek is) soha nem egyszerűek. De a legtöbb, leghétköznapibb esetekben már ez az eszköztár is segít. Már ez is abba az irányban indítja el a gyakorlót, hogy "nehéz áldozat" legyen, akinek az esetleges piszkálása, bántalmazása olyan kockázattal jár, amit már nem vállal az agresszor.

És ez a fajta viselkedésminta egyfajta védelmet nyújthat a felnőtt ragadozókkal szemben is, bár azért itt újabb szempontok is bejönnek, amiről kritikus fontosságú beszélni a gyermekkel:

  • Milyen titkokat tartunk?
  • Ki és hogyan érhet hozzánk?
  • Milyen helyzetbe nem kényszeríthet bele senki?
  • Kitől kérhetünk segítséget, ha baj van?

És szülőként soha ne felejtsük - a statisztika alapján nem a "kapucnis idegen" jelenti a legnagyobb veszélyt a gyermekünkre...

Szerencsére ma már sok anyag, könyv, mesekönyv, segédlet, szülői és tanári útmutató elérhető ebben a témában. Ha pedig egy interaktív, közvetlen, beszélgetős program keretében szeretné megismerni ezeket a lehetőségeket, jöjjön el gyermekével az Önvédelmi Matinére.