Önvédelmi képzéseink szabályai
Önvédelmi programjainkon vannak szabályok, melyeket különösen fontosnak tartunk betartani. Egy ilyen tanfolyam nagyon sok érzékeny témát érinthet, így a képzéshez és a résztvevői élményhez nagy odafigyelés kell.
1. BIZTONSÁG, ÉS BIZTONSÁGOS LÉGKÖR - A BIZALMI/BIZALMASKODÓ HELYETT: mind fizikálisan, mind érzelmileg nagyon fontos, hogy vigyázzunk a biztonságra. A biztonságos légkör kiemelt cél, a bizalmi viszont nem az. Oktatóként soha senkitől nem fogom megkérdezni, ki miért jött el erre a tanfolyamra, és kérem a résztvevőket, ők se kérdezzék egymást. Lehet, hogy valaki csak érdeklődésből jött el, de az is lehet, hogy valakit olyan élmény ért, amit nem kíván megosztani a csoporttal. Azért jöttünk, hogy önvédelmet tanuljunk, megoldásokat keressünk potenciálisan kockázatos helyzetekre – de ez nem egy traumafeldogozó csoport, nem is lehet cél.
2. BÁRMIKOR BÁRMELY KÉRDÉS, KÉTSÉG, VÉLEMÉNY MEGOSZTHATÓ: harcművészeti pályám során sajnos gyakran találkoztam a "guru" szerű oktató típusával: amit ő mond, az az "igazság". Ez egy nagyon káros hozzáállás, fontos az elején kijelenteni, hogy a résztvevők bármikor kérdezhetnek, hisz lehet, hogy valamit nem teljesen érthetően magyaráztunk el, és ugyanígy lehet, és ha van, kell is ellenvéleményt megfogalmazni. Ilyen esetben, amikor a résztvevő nézőpontja, akár tapasztalata ellentmond a képzés anyagának, több minden előfordulhat. Lehet, hogy valamit nem jól adtam át, és újra kell fogalmazni. Az is lehet, hogy a kérdésre, kétségre nem tudok adott pillanatban adekvát választ adni, úgy a következő alkalomra arra a konkrét kérdésre jobban felkészülök. Sőt, az is megtörténhet, hogy a résztvevő győz meg engem, hogy valamilyen tényezőre eddig nem gondoltam, és így bővül a közös tudás.
3. MINDEN MEGOSZTÁS ÖNKÉNTES: az egyéni élmény, tapasztalat nagyon sokat hozzátesz a képzéshez, hisz a résztvevőnek sokszor relevánsabb közvetlen tapasztalata van, mint az oktatónak – ne felejtsük el, hogy van abban némi ellentmondás, hogy adott esetben férfi tart női önvédelem oktatást. Ezen megosztásokkal indulnak sokszor a legfontosabb beszélgetések. Ugyanakkor, ahogy az első pontban is jeleztük, ez mindig önkéntes, nem elvárt, mindenki megtarthatja magának is ezeket, ha neki úgy kényelmesebb.
4. MINDEN GYAKORLAT ÖNKÉNTES: egy ilyen képzésen sok gyakorlat a résztvevő komfortzónáján kívül eshet. Az adott feladatban való részvételre mindig lehet nemet mondani, emiatt ne legyünk zavarban. Sőt, ha mindenki csinál egy feladatot, és mi a kimondatlan csoportnyomás ellenére tudunk nemet mondani, már az önmagában egy hatalmas önvédelmi tanulás.