Kell, hogy az önvédelmi oktató ki legyen pattintva?
Mennyire fontos az erő? Kell, hogy az önvédelmi oktató ki legyen pattintva? Az elmúlt években többször találkoztam azzal a véleménnyel, hogy bizonyos önvédelmi oktatók hitelességét, felkészültségét megkérdőjelezték, mert az adott edző nem rendelkezett meggyőző fizikai megjelenéssel. Eltérő fizikumú és megjelenésű önvédelmi oktatókat illeték kritikával, volt közöttük pocakos, vékonyabb, aki nem volt kipattintva (izmos), esetleg szemüveges volt vagy idősebb, stb. Az volt a benyomásom, hogy a kritizálók elvárták, hogy az önvédelmi oktató legyen egy Rambo, de minimum egy profi MMA-s küzdősportos fizikumú. De valóban szükséges egy önvédelmi oktatónak, hogy nagydarab, izmos és ijesztő megjelenésű legyen? Szerintem nem. Egyrészről, ha valaki egy baltaarcú hegyomlás, annak kisebb eséllyel van olyan jellegű konfliktusa, mint egy átlagos megjelenésű embernek, így nem is biztos, hogy annyi hiteles élménye, tapasztalata van ezen a területen. Másrészről, ha valaki átlagos fizikumú, akkor jól ismeri azokat a fizikai határokat, ami a technikai kivitelezésnél jelenik meg; vagyis tudni fogja, hogy nagyjából hol húzódik a fizikai teljesítési határa azoknak a tanítványainak, akiket nagyobb arányban tanít és milyen elvárásai legyenek az irányukba. (Ahogy például egy nyelvtanárnak sem kell, hogy olyan beszélőkéje, "nagy dumája" legyen, hogy bárki hasába lyukat tudjon beszélni, elég, ha hétköznapi nyelven ki tudja magát fejezni és meg tudja magát értetni.)
Én úgy gondolom, hogy az önvédelmi oktató (ha más küzdő- vagy erősporttal nem foglalkozik) nem kell, hogy kifejezetten izmos vagy erős legyen, elég, ha technikákat meg tudja csinálni, hiszen a rendszer átlag emberekre van kitalálva, akik nem rendelkeznek kimagasló fizikummal vagy erőnléttel. A jó önvédelmi rendszerek úgy vannak kitalálva, hogy egy átlagos képességű ember is nagyobb eséllyel, hatékonysággal tudja megvédeni magát; nők esetében külön technikákat is oktatnak, részben a fizikai különbségek, részben az őket ért más támadási típusok miatt is. Bizonyos vitálpontos technikákhoz nem szükséges nagy erő, viszont elég jelentős kárt tudnak okozni a támadóban; jelentős különbség a ringben és az "utcán" használt technikák között, hogy az utóbbiak célpontjai kifejezetten az érzékeny, sérülékeny területek, nem a sportértéket hivatottak növelni.
Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a támadók alapból előnyben vannak a védekezővel szemben, mert ők felkészülnek a támadásra, míg a célpont nem; de ezen túlmenően, a támadók általában maguknál gyengébb célpontot választanak, hogy növeljék a sikerük esélyét. Tehát a védekező félnek általában egy nagyobb és erősebb támadóval szemben kell magát megvédenie, ezért én azt szoktam javasolni, hogy ha lehet, a védekező felek használjanak valamilyen önvédelmi eszközt, hogy a hátrányból valamennyit behozzanak. Ez nem küzdősport, itt nincs fairplay, nem azonos feltételekkel kell megvívni a harcot, minden esélyt és lehetőséget meg kell ragadni a túlélésért. Ha egy átlagos nőt támad meg egy férfi, akkor szerintem jobb, ha a nő gázspray-vel vagy más önvédelmi eszközzel védi meg magát, nem csak a fizikai erejére támaszkodik; és a nőnek pont annyira kell fizikailag felkészültnek lennie, hogy az önvédelmi eszközzel támogatott védekezése hatékonyan működjön.
Egy másik fontos dolog, hogy az önvédelmi oktatónak mennyire kell hatékonynak, jó képességűnek lennie? Elegendő, hogy helyesen be tudja mutatni a technikát vagy kell, hogy extrémebb körülmények között is helyt álljon? Én azon a véleményen vagyok, hogy a technika a fontos, hogy amit tanít, az mennyire jó és hatékony. Mert lehet, hogy van egy erős, agresszív, nagydarab önvédelmi oktató, aki sima parasztlengőkkel és óvodai szintű lökdösődésekkel meg tudja oldani a legtöbb helyzetet, de ha ezt átlagos képességű és fizikumú tanítványoknak tanítja, akkor a hatékonyság és sikeresség erősen megkérdőjelezhető. Viszont ha egy átlagos képességű oktató jó rendszert tanít, akkor egy átlagos képességű tanítvány is nagyobb sikerrel tudja magát megvédeni. Szerintem.
Viszont! Azt nem szabad elfelejteni, hogy az erő, a gyorsaság, az agresszió, a fizikai felkészültség nagyban támogatja a technikákat és ezek alapszintű, de hatékony kivitelezéséhez is szükség van egy bizonyos erőszintre, ami alatt nem beszélhetünk hatékony védekezésről. Ezt a témát majd egy későbbi bejegyzésben fogom kifejteni.
András