Képzés, edzés, tanfolyam - melyik mire való?

2025.01.19

Ebben a bejegyzésben kicsit szeretném tisztázni, hogy mi (legalábbis én) hogyan gondolunk a különböző oktatási típusokra, milyen céljuk van.

Alapvetően különbséget kell tenni az edzés és a szeminárium/workshop/tréning között.Az edzés során az ismereteket lassan, folyamatosan haladva ismerjük meg, sajátítjuk el és gyakoroljuk be. Fontos kiemelni, hogy a gyakorlás helye az edzés. Amikor eskrimát kezdtem el tanulni, nekem sokszor egész edzéseim mentek el arra, hogy az alap ütéseket, blokkokat, lépéseket jól begyakoroljam. Olyan ez, mint amikor a kisiskolás el kezdi gyakorolni az írást, nem csak megtanul egy betűt, hanem addig írja, addig gyakorolja, amíg szépen nem tudja írni. Aztán elkezdi összekötni a betűket. Az edzésen is ez történik, egy felépített tanrend szerint tanulják és gyakorolják ismeretanyagot, ismétlik a korábbiakat és kombinálják a meglévőket. Az edzések célja, hogy a tudást stabilan, jól begyakorolva, mélyrehatóan megismerve sajátítsa el a résztvevő.

Az edzéssel szemben a szeminárium/workshop/tréning egy adott témára fókuszál, azt járja körbe pár óra alatt. Ilyenkor nagy mennyiségű tudásátadás történik, relatíve rövid idő alatt. A gyakorlásra, mélyítésre nincs idő, de ki lehet próbálni. Egy jó szeminárium során az adott téma jól be van mutatva, a vonatkozó módszertan és ismeretanyag át van adva, a résztvevő felelőssége és feladata, hogy ezzel mihez kezd. Van, aki egy bizonyos témáról szeretne tájékozódni, van, aki csak ki akarja próbálni. Vannak, akik szeretnék tágítani a szakmai- vagy egyéb érdeklődési területüket és ezért vesznek rajta részt. A lényeg itt az, hogy a tudás sűrítve, nagy mennyiségben van átadva és a résztvevőn múlik, hogy ebből mit és hogyan hasznosít; átemelheti az edzéseibe például.

A tanfolyam átmenet az edzés és a szeminárium között. Nincs elegendő idő ahhoz, hogy egy-egy technikát teljesen kicsiszolva elsajátítson, elmélyítsen, de több lehetősége van annál, mint hogy valamit kipróbáljon. A tanfolyamon több egymásra épülő ismeretet lehet elsajátítani, a módszertant jobban ki lehet próbálni és személyre lehet szabni. A tanfolyamon több idő van megismerni az adott témát. Nem akkora az elköteleződés, mint az edzés esetében, de nagyobb a szemináriuménál.

Melyik a jó? Mindegyik, attól függően, hogy mi a cél. Ha valaki valamit szeretne megtanulni, akkor edzésre kell járnia, a munkát nem lehet megúszni. Ha valakinek nincs ideje, de szeretne új ismereteket szerezni, valami újat kipróbálni, más persepktívába helyezni, akkor neki a szeminárium való. Ha valaki az új ismereteket szeretné jobban megérteni, jobban begyakorolni, de nincs elég ideje arra, hogy hosszú időt szenteljen a témának, akkor neki a tanfolyam a legmegfelelőbb.

Miért fontos ezeket tudni?Azért, mert jó, ha az ember tisztában van azzal, hogy milyen típusú oktatásra jelentkezik és azok mennyire szolgálják a céljait. Például senki ne várja, hogy egy szeminárium után ő rendelkezni fog azzal a tudással, amit ott látott-hallott, mert a szemináriumon nincs lehetőség begyakorolni, megtanulni. Ugyanúgy ne várja valaki azt az edzésektől, hogy minden alkalommal (de legalábbis gyakran) új dolgokat fog venni, vagy hogy nem lesznek benne "unalmas" sok ismétléssel járó gyakorlatok; ahogy írtam korábban, a munkát nem lehet megspórolni.

András