Az erőszak terei, néhány gondolat egy könyv kapcsán
"Példátlanul békés korszakban élünk. Európa lakosságának túlnyomó többsége ma már nem is tudja, mit jelent a háború, mit jelent a terror, és hogy ezek mivel járnak. Nincs ugyanis tapasztalatuk a szélsőséges erőszakról, és ha a sors úgy hozza, hogy egyszer mégis találkoznak azzal, amit lehetetlennek tartottak, azt hiszik, hogy az erőszakcselekmények kivételesek, és csak ritkán fordulnak elő."
Jörg Baberowski: Az erőszak terei
Európa Kiadó, Budapest 2019.
Amikor önvédelemről van szó, igyekszem tudatosítani a csoportban, hogy egy nagyon békés időszakot élünk, ahol életünknek közvetlenül alig része az erőszak. Ezt sokszor kétkedve fogadják, érthetően. Ezért tisztázni kell, hogy nem az erőszakos esetekből van egyre több, hanem az információból. Brutális mértékben megnőtt a hozzánk elérő hírek, esetek száma, de csak mert egyrészt adottak a technikai lehetőségek, másrészt pedig igény van a borzongató hírekre. De ez nem változtat azon a tényen, hogy összességében (kivételek mindig vannak) a világ ezen része egy elég biztonságos hely.
Épp ezért azt is tudatosítani kell, hogy talán emiatt (az amúgy nagyon is szerencsés körülmény miatt) nagyon keveset tudunk az erőszakról, arról, hogy az ember mire lehet képes. Az én életemnek sem volt közvetlen része ez a világ, és nem véletlenül szoktam én is jóhiszeműnek tekinteni magam. Mégis, harcművészettel, és önvédelemmel foglal-kozom. Mit tehetünk tehát ebben a helyzetben? Nagyon egyszerű. Gyakoroljunk önismeretet, és tanuljunk!
Ha felismertük saját közvetlen tapasztalataink korlátait, akkor fogadjuk el, hogy bár az erőszak kis mértékben van jelen életünkben, nagyon is valódi! Keressük és kutassuk az információt, tanuljunk azoktól, akiknek közvetlen, hiteles tapasztalataik vannak! Ismerjük meg a történelem helyeit és időszakjait, akár távol, akár közel, amikor az erőszak jelen volt! Emellett tanuljunk a valódi bűnözői viselkedésről, és ennek megfelelően eddzünk, gyakoroljunk! A források immár könnyen elérhetők.
Például 'Az erőszak terei'.
Nem könnyű olvasmány. Nem csak azért, amilyen szörnyűségeket leír (és van belőlük bőven), de a történész szakmai érzékenységével tárja elénk a társadalmi, gazdasági, politikai és természetesen a pszichológiai tényezőket, valamint a folyamatos érvütköztetéseket. Olyan mértékben, hogy az olvasó is elbizonytalanodik, mitől válnak történelmi helyzetek erőszakossá. De talán pont ennek a kiszámíthatatlanságnak az érzékeltetése a cél.
Önvédelmi célból nem feltétlenül jelent nagy segítséget ez a könyv. De ha Te is vagy olyan szerencsés, hogy nem ismered közvetlenül az erőszak világát, ugyanakkor edzőként, oktatóként, vagy akárcsak hobbistaként, érdeklődőként foglalkozol vele, akkor lehet, hogy érdemes kézbe venni, és minél több oldalról megismerni azt, ami ellen védekezni tanulunk, ami ellen védekezni tanítunk.